• Hlavní strana
  • O projektu
  • Akce
  • Články
    • Legislativa
    • Exkurze, konference, semináře
    • Voda v krajině
    • Domov a zahrada
    • Obce a veřejný prostor
    • Příklady z praxe
    • Člověk a voda
  • Otázky a odpovědi
  • Ke stažení
  • Kontakty
  • Hlavní strana
  • O projektu
  • Akce
  • Články
    • Legislativa
    • Exkurze, konference, semináře
    • Voda v krajině
    • Domov a zahrada
    • Obce a veřejný prostor
    • Příklady z praxe
    • Člověk a voda
  • Otázky a odpovědi
  • Ke stažení
  • Kontakty
Toggle panel Social icons
Člověk a voda
Browse:
  • Home
  • Domov a zahrada
  • Stát chystá dotaci na sběr dešťové vody. Jde o reakci na sucho v Česku

Stát chystá dotaci na sběr dešťové vody. Jde o reakci na sucho v Česku

Podzemní plastová nádrž na srážkovou vodu. Ilustrační obrázek. Zdroj: www.voda.tzb-info.cz

Podzemní plas­tová nádrž na sráž­ko­vou vodu. Ilustrační obrá­zek. Zdroj: www.voda.tzb-info.cz

Článek ze serveru www.lidovky.cz se věnuje otázce sucha v České repub­lice a plánům Minis­ter­stva život­ního prostředí na podporu domác­ností zachy­tá­vat dešťo­vou vodu. Nový program Modrá úspo­rám by od letoš­ního léta mohl zajis­tit dotační tituly pro získání prostředků na nákup domov­ních nádrží na sráž­ko­vou vodu. V článku je zmiňo­ván i projekt Počí­táme s vodou a příklad pana Mencla, který „dešťovku“ využívá nejen na zahradě, ale i v domác­nosti na spla­cho­vání WC a praní prádla.

 

Celý článek si zde můžete přečíst:

PRAHA Kvůli dlou­ho­do­bému suchu chce ministr život­ního prostředí Brabec omezit plýtvání vodou. Starou plecho­vou vanu či reza­vě­jící sud, kam stékala dešťová voda k zalé­vání, měl kdysi pod okapem téměř každý dům. S přícho­dem moder­ních zahrad bez zele­niny ale ztra­tily smysl.

Zlepšo­vák minu­lých gene­rací teď opra­šuje minis­ter­stvo život­ního prostředí. „Jde o to, naučit lidi zadr­žo­vat dešťo­vou vodu a ukázat jim, že to smysl má,“ před­sta­vuje svůj plán ministr Richard Brabec (ANO). Myšlence nahrává přede­vším současná globální změna, kdy se i Česko musí připra­vit na dlouhá období sucha, hodnota sráž­kové vody proto poroste.

Ideální před­stava je taková, že plas­tový barel na něko­lik stovek litrů dešťovky by výhle­dově mohla dostat každá domác­nost. Ostatně, podobně už obecní úřady třetím rokem rozdá­vají lidem kompostéry na biood­pad, na něž z 90 procent přispívá EU . Jenže nádrže na dešťo­vou vodu už Brusel platit nechce.

„Bohu­žel, z evrop­ských peněz to finan­co­vat nepů­jde,“ potvr­dil LN ministr Brabec.

Resort život­ního prostředí proto zatím hledá zdroj, z něhož by případný nákup sudů na sráž­ko­vou vodu hradilo. Výhle­dově může jít o součást nového programu Modrá úspo­rám, který se má rozběh­nout letos v létě. Jeho hlav­ním cílem je právě omezit plýtvání vodou a před­chá­zet suchu.

Minis­ter­stvo zatím spus­tilo pilotní projekt s názvem Chytrá obec, kam vložilo 50 mili­onů korun. Chce podpo­řit čerstvé a inova­tivní projekty, jež pomo­hou zadr­žet vodu v krajině. Až se Modrá úspo­rám rozjede naplno, k pokrytí žádostí bude mít celkově něko­lik stovek mili­onů korun. Ty zatím půjdou přede­vším z rozpočtu Stát­ního fondu život­ního prostředí.

Mize­jící voda je pro Českou repub­liku poměrně zásadní potíž. Jako ze „stře­chy Evropy“ tu voda nejen rychle odtéká, ale se zvyšu­jící se teplo­tou se navíc citelně odpa­řuje.

Podle Jana Daňhelky, náměstka ředi­tele Českého hydro­me­te­o­ro­lo­gic­kého ústavu, i proto špatně funguje přiro­zené dopl­ňo­vání podzem­ních zásob. „Nemáme tolik vody, abychom s ní mohli plýtvat nebo se o ni nesta­rat,“ prohlá­sil Daňhelka na páteční akci Voda a pracovní příle­ži­tosti.

Že je třeba vodu zachy­tá­vat všemi způsoby a neustále, potvr­zují i další experti. „Lze před­po­klá­dat, že v budoucnu může dochá­zet k závaž­něj­ším změnám v roční a sezonní dostup­nosti vody. Může dojít k omezení zdrojů, navíc se očekává, že vyšší teploty způsobí zvýše­nou poptávku, zvláště na zavla­žo­vání a záso­bo­vání měst. To povede k nárůstu konku­rence o dostupné zdroje. Kromě povr­cho­vých zdrojů lze očeká­vat i změny vydat­nosti podzem­ních zdrojů,“ stojí ve studii o rizi­cích spoje­ných s vodou vypra­co­vané Cent­rem pro životní prostředí a hodno­cení krajiny Ekotoxa z loňského listo­padu.

Mokřady i přehrady

I proto stoupá důle­ži­tost srážek jako náhrad­ního řešení místo podzem­ních a povr­cho­vých vod. Musí se zpoma­lit jejich odtok do řek. Podle stra­te­gie minis­ter­stva život­ního prostředí by se ve městech měly obje­vo­vat mokřady nebo jezírka, vyas­fal­to­vané či beto­nové plochy zase mají nahra­zo­vat zatrav­ňo­vací dlaž­dice či štěr­kové tráv­níky. Jak upozor­ňují odbor­níci, změnit se ale bude muset kompletní vodní hospo­dář­ství. Prio­ri­tou je osvě­žení suché a vyprázd­něné české krajiny. Nejméně boles­tivě se jeví přírodě blízká řešení. Napří­klad návrat kdysi rozo­ra­ných mezí či opětovné pokři­vení uměle narov­na­ných toků. Jen tak se obnoví mokřady a nivy, které fungují jako houba.

A počítá se i s výstav­bou přehrad­ních nádrží, proti nimž protes­tují ochránci přírody. Vláda nedávno schvá­lila přípravné práce na nových přehra­dách ve Vlacho­vi­cích na Zlín­sku, Pěčíně v Králo­vé­hra­dec­kém kraji a Seno­ma­tech a Šanově na Rakov­nicku.

V přiro­ze­ném prostředí se do půdy a podzem­ních vod vsákne až polo­vina srážek. Asi 40 procent dešťové vody se odpaří a dese­tina odteče do potoků a řek. V zasta­vě­ných oblas­tech se však do podzem­ních vod dostane jen zhruba 15 procent srážek, neboť terén je nepro­pustný. Využití odté­ka­jící dešťové vody je i proto cílem rozma­ni­tých projektů.

K jejímu zachy­co­vání neslouží jen obli­gátní sudy, tren­dem jsou i nadzemní nádrže a podzemní jímky, které chrání vodu před množe­ním mikro­or­ga­nismů a udržují rela­tivně stálou teplotu. A to i v cent­rech velkých měst, jako je Postu­pim­ské náměstí v Berlíně, kde zachy­cená voda z nádrží slouží ke spla­cho­vání záchodů a jako zásob­níky vody pro hasiče.

Expertní projekt Počí­táme s vodou uvádí i český příklad lanškroun­ské továrny, která svede­nou vodu může využít ke spla­cho­vání toalet pro 400 zaměst­nan­ců­nebo jí chla­dit hydrau­lické lisy.

V domá­cím prostředí lze dešťo­vou vodu využít také k úklidu, zalé­vání, a dokonce i k praní prádla– v tom případě navíc není třeba užívat změk­čo­va­del. Projekt Počí­táme s vodou popsal příklad Rudolfa Mencla, který ve svém doměin­ves­to­val do takto komplex­ního využití dešťové vody.

„Máme vzájemně propo­jené plas­tové nádrže o veli­kosti šest krát jeden metr krych­lový a do nich vede přívod ze stře­chy domu a garáže. Tím, že jsou umís­těné ve tmě, voda zůstává čistá. Mezi nádrží a domácí vodár­nou je filtr pro případné nečis­toty,“ říká Mencl. Takové využití před­po­kládá oddě­lené rozvody pitné a dešťové vody. Mencl věří, že jde i o ekono­micky výhodné řešení vzhle­dem k rostou­cím cenám pitné vody.

Negativní stav zásob

Po loňském extrém­ním suchu, které jen země­dělce připra­vilo o téměř tři mili­ardy korun, a ve stov­kách loka­lit musely úřady zaká­zat zalé­vání zahrad či napouš­tění bazénů, hydro­lo­gové varo­vali před suchou zimou. To se do jisté míry potvr­dilo. Úhrny srážek podle dat Českého hydro­me­te­o­ro­lo­gic­kého ústavu byly v prosinci i lednu podnor­mální (v prosinci dokonce dosáhly jen 42 procent normálu). Projekt Inter­su­cho proto musel upozor­nit: nega­tivní stav zásoby vody v půdě přetr­vává na osmi procen­tech území ČR, na 13 procen­tech musíme hovo­řit o anomá­lii. Navíc nejbližší čtyři týdny mají být sráž­kově podprů­měrné. Nepří­z­nivý je výhled v řadě oblastí Morav­sko­slez­ského a Olomouc­kého kraje a v enklá­vách ve střed­ních Čechách. Nega­tivní zůstává výhled i pro některé regi­ony východ­ních, západ­ních a zčásti i jižních Čech.

České extrémy

  • Největší průměrný roční úhrn srážek – nejdeš­ti­vější místo: Bílý Potok (1705 mm), ve Slez­sku Lysá hora (1532 mm).
  • Nejnižší průměrný roční úhrn srážek – nejsušší místo:Libě­dice (410 mm; okres Chomu­tov).
  • Největší namě­řené denní srážky: 345 mm za 24 hodin (Bedři­chov – Nová Louka, 29.–30. 7. 1897; Jizer­ské hory).
  • Největší namě­řený měsíční úhrn srážek: 811,5 mm (Lysá hora, červe­nec 1997.
  • Největší namě­řený roční úhrn srážek: 2202 mm (Koře­nov-Jizerka, 1926; Jizer­ské hory).
  • Nejnižší namě­řený roční úhrn srážek:247 mm (Velké Přítočno, 1933; okres Kladno; Skryje, 1959; okres Rakov­ník).
  • Výhled: Z hlediska celko­vého úhrnu srážek pova­žuje Český hydro­me­te­o­ro­lo­gický ústav období do 17. 4. za průměrné až slabě podprů­měrné. Zpočátku by srážek mělo být podprů­měrně, ale postupně jich bude přibý­vat.
 
Autor: Ondřej Stra­ti­lík
Článek byl převzat ze serveru www.lidovky.cz

Zdroj: http://www.lidovky.cz/stat-chysta-dotaci-na-sber-destove-vody-jde-o-reakci-na-sucho-v-cesku-1pv-/zpravy-domov.aspx?c=A160327_213953_ln_domov_ELE

Podobné články

Na povodně jsme se připra­vili dobře. Zapo­mněli jsme ale na jinou věc, říká minis… Na něco jsme zapo­mněli… Na snímku Richard Brabec. Licence | Všechna práva vyhra­zena. Další šíření je možné jen se souhla­sem autora Zdroj | Počí­táme s vodou „Vnímejme vodu jako veřejný zájmem,“ řekl ministr život­ního prostředí Richard Brabec na úv…
Hospo­da­ření s dešťo­vou vodou (2): Získá­vají nejen občané a obce Hospo­da­ření s dešťo­vou vodou (HDV) před­sta­vuje nový systém odvod­nění urba­ni­zo­va­ných území, jehož hlav­ním smys­lem je zvýšit ochranu obyva­tel žijí­cích ve městech a obcích před povod­němi. Ačkoli v České repub­lice již byla zave­dena pravi­dla pro správn…
Hospo­da­ření s dešťo­vou vodou v obcích (3) Ilustrační foto — zasa­ko­vací průlehy pro povr­chové vsako­vání V posled­ním z trojice článků na téma hospo­da­ření s dešťo­vou vodou (HDV) se podrob­něji podí­váme na roli města v této proble­ma­tice a na to, jaké jsou v těchto otáz­kách legisla­tivní požada…
Hospo­da­ření s dešto­vou vodou v obcích (1) Hospo­da­ření s dešťo­vou vodou (HDV) v obcích doznává v posled­ních letech velkých změn. Tradiční rolí obce bývalo vybu­do­vat dešťo­vou kana­li­zaci, která bezpečně sváděla dešťo­vou vodu z celé obce do vodního toku. Takto se dešťová voda od staveb odvá­děla …

Hledat na webu

mapa PSV
kalkulačka PSV

Rubriky

  • Člověk a voda (110)
  • Domov a zahrada (69)
  • Doporučujeme (23)
  • Exkurze, konference, semináře (46)
  • HP (2)
  • Legislativa (19)
  • Obce a veřejný prostor (90)
  • Příklady z praxe (98)
  • Voda v krajině (62)

Štítky

decentralizované odvodnění dešťová voda dešťová zahrada domov a zahrada doporučujeme dům a byt filtrace vody inspirace z ČR jezírka a rost­liny kanalizace konference kořenová čistička les město nejčastější otázky nádrž odpadní vody pitná voda povodně povodňová ochrana praní dešťovou vodou praxe publikace recyklace vody retence revitalizace rostliny seminář splachování spotřeba vody sucho ubývání vody vegetační střecha vertikální zahrada voda v krajině vodní cyklus vodní plocha vodní tok zahrada zasakování ze zahraničí změna klimatu znečištění životní prostředí živočichové

O projektu

Webové stránky Počítáme s vodou jsou věnované přírodě blízkému hospodaření s dešťovou vodou. Další informace

01/71 ZO ČSOP Koniklec
Vlkova 2725/34, 130 00, Praha 3
Telefon: +420 222 948 758
e-mail: info@ekocentrumkoniklec.cz

RSS Zajímavosti ze serveru TZB-info

  • Systémová platforma fasád Schüco UDC 80 přeje individuálnímu designu s výhodami modulové konstrukce 18.2.2019
  • Rohové ventily SCHELL - spolehlivá ochrana armatur 18.2.2019
  • Návrh požárního větrání podzemní garáže pomocí CFD simulace 18.2.2019

Facebook

YouTube

Youtube profil screenshot
Logo: Ministerstvo životního prostředí
Logo SFŽP
Logo: Koniklec

„Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.“

EnglishCzech